Diğer bloglarım(Kaynak: bagimsizsular.com)
Ocak 23, 2014

“Aklınıza sağlık!”

Yıllarca önce, yeni bir ürünle ilgili olarak, her bir görüşmem sonrası kapılara kadar geçirilip çok övgü aldım. Öyle pohpohlanmak hoşuma da gitmişti. Ama o ürünü pazarlamakta başarılı olamadım.

Çok güzel bir fikriniz olduğunu düşünüyorsunuz ve bunu bir iş olarak hayata geçirmeye karar verdiniz. Bazı tanıdıklarınıza veya ilgili sektördeki kişilere anlatıp fikirlerini almak istediniz. Bu hareketi kesinlikle yapmalısınız. Bu kişiler görüşmeler sonunda hep “Çok güzel fikir, aklınıza sağlık!” mı dediler? Hemen kendinizi ıssız bir yere atıp düşünmeye başlayın, nerede yanlış yapıyorum diye. ☺

Hiçbir yeni düşünce hatasız değildir. Ve insanlar kendilerine yeni ve/veya güzel olduğu söylenen bir düşünceden bahsedildiğinde o düşüncenin hatalarını bulmak güdüsüne sahiptirler. Eğer yeni fikrinize “aklınıza sağlık” diyorlarsa, ya sizin anlattıklarınızı dinlememiş veya anlamamışlardır, veya anlattığınıza o konuya tartışacak kadar bile inanmıyorlardır.

Buna karşılık anlattıklarınıza “Ya tamam da, bunu şu şartlar altında yaparsan hata yaparsın” gibi bir yorum alıyorsanız, o görüşmeyi mümkün olduğunca uzun tutun, konuştuğunuz kişiye aklınıza gelen her türlü soruyu sorun. O sizin konunuzla ilgilenmekte, kendi deneyim ve bilgilerinden sizi faydalandırmaya çalışmaktadır.

Hala ne zaman kapılara kadar geçirilip “Aklınıza sağlık!” dendiğini duysam, bugün gerçekten(?) aklımı kastettiklerini düşünmeme rağmen tüylerim diken diken olur. ☺

Haftanın şarkısı: The Corrs – What Can I Do (1998)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014