Diğer bloglarım(Kaynak: minimallyminimal.com)
Şubat 20, 2014

Bu iş tam size göre…

Yeni bir iş başlatmak üzeresiniz. Konuya hakimsiniz ve bu işi yapmaktan çok zevk alacağınızı biliyorsunuz. Çevreniz de durumun böyle olduğunu bildiği için sizi çok destekliyor.

Her şey çok güzel ama yola çıkmadan önce yapmanız gereken önemli bir şey var: Hesap yapmak.

“Benden iyisini mi bulacaklar?” bir iş modeli değil.
“Kapımda sıra olurlar!” gerçekçi bir satış tahmini değil.
“Zaman içinde nasıl olsa kar ederim!” bir hesap şekli değil.

Bir iş modeli oluşturmanız ve bu modeli belli bir pazara uyguladığınızda önümüzdeki seneler içinde size ne gibi cirolar ve karlar getireceğini tahmin etmeniz lazım. Bu hesapları yaparken de olabildiğince karamsar olmanızda fayda var. Kağıt hep olumlu resimler gösterir!

Olumlu demişken: Yaptığınız hesabın iyi çıkmasını eğer ancak müşterinize vermeyi planladığınızdan daha az kaliteli mal ve hizmet ürettiğiniz veya devlete çok da kanuni olmayan bir yolunu bulup daha az vergi ödediğiniz takdirde sağlayabiliyorsanız, ya o hesapta bir yanlış var veya o iş yanlış bir iş. Acele yeni bir iş fırsatı aramakta fayda var, demektir.

“Hiç hesapsız iş başlatan biri yok mudur?” diyebilirsiniz. Vardır… Vardır… ☺… Yoksa niye dünyada yeni kurulan şirketlerin yarısına yakını daha birinci senelerini doldurmadan kapılarını kapatıyor olsun ki?

Haftanın şarkısı: The Cardigans – Lovefool (1996)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014