Diğer bloglarım(Kaynak: 1037qcountry.com)
Ocak 28, 2016

Fırsat kapıya 3 kere vurmuyor veya “Dikkat! Fırsat kaçıyor.”

“Knock Three Times” 1970 yılında Tony Orlando and Dawn tarafından söylenen ve listelere giren bir şarkı. Şarkının sözlerinde bir genç aşağı kattaki sevgilisine sesleniyor:

“Sevgilim beni istiyorsan tavana üç kere, eğer yanıtın hayırsa boruya iki kere vur.”

Yaşamımız boyunca maddi ve manevi türlü fırsatlar etrafımızda dolaşıyor. Bazılarını algılayabiliyor ve üstüne giderek onları değerlendirmeye çalışıyoruz. Çoğu ise onları algılayamadığımız için yanımızdan geçip gidiyor. Ne yazık ki onlara şarkıdaki gibi “Bana bir faydan olacaksa 3 kere vur, işime yaramayacaksan iki kere.” diyemiyoruz.

Aslında bilimin bulgularını dikkate alırsak fırsatları yakalamak açısından o kadar da aciz değiliz. Belli bazı davranışları uygulayarak daha geniş bir yelpazedeki fırsatları fark etme olanağına sahip olabiliriz.

Davranış bilimci Emre Soyer’in 21.11.2015’de TEDxIstanbul’da yaptığı konuşma YouTube’da yayınlandı. Başlığı: Dikkat! Fırsat kaçıyor. Özellikle “Nasıl ballı olunur bu dünyada?” veya “İyi bir fikir nasıl bulunur?” diyenlere öneririm.

Valla oğlum diye söylemiyorum… 🙂

Emre Soyer konuşması: Dikkat fırsat kaçıyor

Haftanın müziği: Tony Orlando & Dawn – Knock Three Times (1970)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014