Diğer bloglarım(Kaynak: ekathimerini.com)
Mayıs 29, 2014

Yunanistan’da doğumlar

“2009 ile 2012 yılları arasında Yunanistan’da canlı doğum sayısı %10 düştü. Bunda, Yunanistan’ın geçirdiği finansal krizin de payı olduğu düşünülüyor.” diye yazmakta günlük Yunan gazetesi Ekathimerini. İnsanlar çevrelerinde olan değişime göre davranış değiştiriyorlar.

Yeni bir iş aynen yeni bir bebek gibi. Yoğun ilgiye, enerjiye ve bazen bir sürü paraya ihtiyaç gösteriyor. Bir ülkedeki, şehirdeki ve hatta o şehrin içerisindeki bir bölgedeki iş hayatının şartları orada iş yapmanıza elverişli olmalı. Yoksa başka bir yere gidersiniz. Bazen iş yapma şartları yatırım yapmanıza elverişli gözükse bile, sosyal çevrenin ortaya koyduğu şartlar sizi belli bir bölgede yeni bir işi başlatmaktan veya bir şirketi satın almaktan alıkoyabilir.

Herhangi bir yeni işe girişmeden önce önünüzdeki 3 yılda sahip olmak isteyeceğiniz asgari çevre şartlarını bir liste halinde yazmakta fayda olacaktır. Daha sonra da bir kuruş yatırım yapmak için bile ödün veremeyeceklerinizi bunların arasından kırmızı hattınız olarak belirleyebilirsinz. Bundan sonra da bir işe başlama veya başlamama kararı herkesin kendi risk anlayışına, elindeki kaynaklarına ve yetkinliklerine kalmıştır.

Yunanistan’da çocuk sahibi olmayı düşünenlerden %10’u bu çocuk “yatırımını” gerçekleştirmemiş. Peki, bu arada yeni iş yatırımları krizden ne kadar etkilenmiş dersiniz? Örneğin, 2010’da 2009’a göre %10 daha az yeni iş kurulmuş. (Kaynak: worldbank.org) Çocuk yapmıyorsanız, iş de kurmuyorsunuz. ☺

Haftanın şarkısı: Whitney Houston – I’m Your Baby Tonight (1990)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014