Diğer bloglarım(Kynak: giveandtake.com)
Ekim 1, 2015

İyiler sonuncu gelir…

Gerçekten mi?

Bu yazının başlığı ve yukarıdaki soru Adam Grant’ın Vermek ve Almak (Give and Take) adlı kitabından alıntı. Adam Grant “Vermek, almak ve eşleştirmek üç temel geri ödeme stilidir.” diye düşüncelerini anlatıyor ve insanların çoğunun bu üç ana yaklaşımın karışımından oluşan kendilerine özel bir geri ödeme stili geliştirdiğini anlatıyor.

Kitapta ispatlamaya çalıştığı hipotezlerden biri, başarılı birçok iş insanının “verici” olduğu ve içinde bulunduğu ağlardaki kişilere sağladıkları faydaya karşı bir “ödeme” beklemedikleri ile ilgili. Bazı “vericilerin” başarı listesinin sonunda bulunmaları ise başlıkta verilen “İyiler sonuncu gelir” ifadesini doğrulamak için kullanılıyor.

İş hayatında sizin kaynaklarınızı kendi çıkarları için kullanmak isteyecek bir sürü kişiyle karşılaşacaksınız. Zaman içinde bunları tanımakla ilgili uygulamalar ve onları kendinizden uzak tutmak için yöntemler geliştireceksiniz. Bunların içinde en zor tanınabilenleri “alıcı” olup da “verici” gibi davrananlardır. Bunlar genelde elinizi verdiğinizde kolunuzu da kaybettiğiniz tiplerdir.

Birinin geri ödeme stili nasıl anlaşır? Adam Grant, kendilerine tanımadıkları kişilerden oluşan bir guruba ait insanların Facebook profilleri gösterilen deneklerin guruptaki “alıcıları” büyük bir doğrulukla tespit ettiğini anlatıyor.

Benim ek önerim o kişilerin geçmişte ilişkide bulunduğu kişilerle konuşmak: Eski eşi, eski ortağı, eski tedarikçisi vs.

Kitabın Türkçe’sini almak için: Vermek ve Almak

Haftanın şarkısı: Sheryl Crow – If It Makes You Happy (1996)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014