Diğer bloglarım(Kaynak: wired.com)
Mayıs 8, 2019

Başarı İçin Yapılacaklar Listesi

İngilizce olarak Harvard Business Review’da (HBR) yayınlanan “Başarılı İnsanların Yaptığı Şeylerin Listesini Okumayın” adlı makalelerinde Emre Soyer ve Robin M. Hogarth, bu tür listelerin “yararsız olabileceğini; hatta karar vericilere ve girişimcilere zarar verebilme olasılığının bulunduğunu” iddia ediyorlar.

Bazı “başarılı” insanların yaptıklarını insanın kendi yaptığı ile karşılaştırması her zaman ilginçtir. Ancak, makalenin de belirttiği gibi, böyle bir başarının kanıtı sadece bir anekdot olabileceği gibi, farklı durumlarda geçerliliği bulunmayabilir. Ayrıca, benzer özellikteki başarısızlıkları göstermediği gibi, başarının kişisel olduğunu görmezden gelir.

Geçmişten gelen öyküler, başarıyı gerçekte olduğundan daha fazla öngörülebilir kılar. Makaleden: “Bir durumu, yaşadıktan sonra, başarılı veya başarısız olarak tanımlamak kolaydır. Konuyu lazer keskinliği ile analiz edebiliriz.”

Ayrıca unutmayın: Her işletme farklıdır… çünkü sahipleri farklıdır.

HBR’daki makaleyi okumak için: Stop Reading Lists of Things Successful People Do

Yazının müziği: Kelly Clarkson – StrongerBir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014