Diğer bloglarım(Kaynak: cohaa.org)
Eylül 17, 2015

Başarısızlığı hayal etmek

Hani takılır gidersiniz… Aklınıza bir iş fikri gelmiştir. Dışarıdan etrafınızdaki dünyaya uygun hareket ediyor gözükseniz bile, iç aleminizde başka yerlerde gezmektesinizdir. Kendinizi o iş fikrinin başarılı olduğu bir ortamda hayal edersiniz. Sanırım çok azımız o hayalleri bu işi batırırsam başıma neler gelir diye görmeye çalışır.

Aslında ister yeni başladığınız isterse uzun zamandır yönettiğiniz bir iş olsun, şirketinizin kuvvetli ve zayıf yönleri ile içinde bulunduğunuz fırsat ve tehlikeleri listelediğiniz SWOT analizlerini hayallerinize de uygulamakta büyük fayda vardır. Zaman içerisinde bu metodu uygulaya uygulaya hayallerinizi de elemeye tabi tutmaya başlayabilirsiniz.

İçinizde “hayallerin çekici tarafı, onları uygulamasanız bile yaşanabilecek güzellikleri düşünmektir” diyenleriniz olacaktır. Haklısınız. Ama şimdi bir de, başarısız olacaklarını tahmin ettiklerinizi ilk etapta eledikten sonra, gördüğünüz tüm hayallerin uygulama olasılığı olduğunu düşünün. Artık hayallerinizi yarıştırabilirsiniz!

Yazar Paul Sweeney “Gerçek başarı başarısızlık korkusunun üstesinden gelmektir.” diyor.

Hayallerinizi baştan ayrıştırarak, içlerinden olumlu sonuçları olabileceklere odaklanmak sizin onlardan birini hayata geçirme şansınızı arttıracaktır.

Haftanın şarkısı: Michael Jackson – Black Or White (1991)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014