Diğer bloglarım(Kaynak: monash.edu)
Nisan 3, 2014

Okuduğunu anlamak

Doktor, önündeki ekrandaki MR görüntüme bakarak bana durumum hakkında bilgi veriyordu: “Sizdeki bu bel kayması büyük bir olasılıkla ırsi ve yıllar içerisinde oluşarak bu hale gelmiş.”

Irsi ve yıllar içerisinde… koca bel yavaş yavaş kaymış ve benim bundan haberim olmamış. Aslında birileri bana bunu rapor etmişler ama ben anlamamışım. Çünkü benim anladığım dilde söylememişler. Şikayetlerime bağlı olarak seneler içerisinde yapılan incelemelerde bu durum ortaya çıkmış ama doktorlarım raporların sadece o günkü şikayet konum ile ilgili bölümleri ile ilgilenmişler. Hiç birinin aklına “Sizin raporda, bugün bir şikayetiniz olmasa da yarın başınızı ağrıtacak böyle bir durum var,” demek gelmemiş. Ve benim bel kaymaya devam etmiş.

Yeni kurduğunuz işinizin beli de zaman içerisinde kayabilir. Yola çıkarken çıplak gözle görülmeyen sorunlar yola çıktıktan sonra bazı şekillerde kendilerini belli edebilirler ama siz bunları deneyimsizliğiniz nedeniyle görmeyebilirsiniz. Görseniz de doğru değerlendiremeyebilirsiniz.

Bilmediğiniz konularda soru sormak zordur. Başınıza gelecek hastalıkların tümünü bugünkü kullanılabilir teknoloji sayesinde öğrenmek de. Alınabilecek önlem arızalara yaklaşım metodu ile ilgili diye düşünüyorum: İster bedeninizde ister işinizde herhangi bir sorun çıktığında o konu ile ilgili elde ettiğiniz inceleme sonuçlarını daha geniş bir açıdan değerlendirin. Şikayetlerle ilgili size yazılı veya sözlü iletilen her bir kelimeyi ayrı ayrı büyüteç altına alın… ki size biri bir gün “bu durum yıllar içerisinde oluşarak bugüne gelmiş,” demesin.

Benim beli sorarsanız… beraber yaşamasını öğrendik galiba… ☺

Haftanın şarkısı: Evanescence – My Immortal (2004)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014