Diğer bloglarımCharlotte de Rothschild (Kaynak: hbasak.blogcu.com)
Kasım 14, 2013

Charlotte

Küçükken hatırladığım anılardan biri annemin piyanoda çaldığı Chopin’in Do Diyez Minör Valsi. Kullandığı nota biraz parçalanmış olsa da hala durur.

Chopin, Charlotte’ın babası Baron James de Rothschild ve annesi Betty ile 1832’de tam da Chopin Fransa’dan Amerika’ya gitme hazırlığındayken tesadüfen bir arkadaşı aracılığıyla tanışmış. O gece aldığı yoğun piano dersi istekleri üzerine Amerika’ya gitmekten vazgeçip Paris’te kalmış. Ailenin en büyük çocuğu ve tek kızı olan Charlotte’a da piano dersi vermiş ve yıllarca aileden destek görmüş. İşte bu desteğe bir teşekkür ifadesi olarak 1846’da bestelediği bu güzel valsi Charlotte’a adamış. (Kaynak: hbasak.blogcu.com)

Bir toplantıda tanınmış bir iş adamı ile birarada oluyorsunuz. Sizin iş konusunda ne kadar iyi olduğunuzu oradaki tanıdıklarınız ona anlatıyorlar. O sırada yeni bir şirket kurmak için hazırlıklar yapmaktasınız. İş adamı, gel yeni şirkete ortak olarak girelim, sen yönet, diyor. Bir sürü girişimci size buna benzer hikayeler anlatacaktır. Şans?

Girişimci iseniz şansa inanmak, daha doğrusu şansın size vurma olasılığını artırmak için çalışmak zorundasınız. Bir ipucu: Mümkün olduğunca çok insana dokunun. Onlardan biri sizin “şansınızı” taşıyor olabilir.

Chopin şansın ona çarptığını hissetmiş. Onun Do Diyez Minör Valsi’ni dinlemek isterseniz lütfen burayı tıklayın.

Haftanın şarkısı: Diana Ross – When You Tell Me That You Love Me (1991)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014