Diğer bloglarım(Kaynak: instagram.es)
Temmuz 21, 2016

Deneyime istatistik uygulamak

Tür Dil Kurumu “deneyim” kelimesini şöyle tanımlıyor: Bir kimsenin belli bir sürede veya hayat boyu edindiği bilgilerin tamamı

Hayatta, sosyal konularla veya işimizle ilgili olarak verdiğimiz her karar, bir deneyin başlangıç noktasını oluşturmakta. Bu deneylerin sonuçları ise deneyimlerimize katılıyor. Bu deneyimler ise bir sonraki kararımızı etkiliyor.

20-30 yıl önce, verdiğimiz bir kararı tekrarladığımızda nasıl bir deneyim elde edeceğimizden oldukça emin olabiliyorduk. O zaman da çoğu “deney” sonuçlarını kesin olarak bilemiyorduk ama sürprizle karşılaşma şansı düşüktü.

Ancak bugünün, özellikle küreselleşmenin ve teknolojideki gelişmelerin etkisiyle, hızla değişen dünyasında deneylerin sonuçları konusunda emin olmak o kadar olası değil. Örneğin yeni bir ürünün fiyatlandırılması konusundaki kararımızı test ederken geçmişteki benzer örneklere göre değişik sonuçlar elde etmek olası.

Bu farklılıkların gerçekleşme olasılığı nedeniyle, eğer olanak içerisindeyse, aynı deneyi birkaç defa tekrarlayarak çıkabilecek farklı sonuçlara göre elde edilecek deneyimin ne olduğunu tarif etmek durumundayız.

Eğer “aynı” deney her yapıldığında farklı sonuçlar verebiliyorsa… ve sonuçlar deneyime dönüşüyorsa: Deneyime istatistik uygulamaya hazır olun!

Haftanın müziği: Technotronic – Pump Up The Jam (1990)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014