Diğer bloglarım(Kaynak: ibtimes.co.uk)
Eylül 3, 2015

Dresden’de bombalanan notalar

1945 yılında Şubat’ın 13’ü ile 15’i arasında İngiliz ve ABD hava kuvvetlerinin uçakları tonlarca patlayıcı maddeyi Dresden şehrinin üzerinden uçarken aşağı bırakmışlardır. Bu nedenle şehir merkezinde oluşan yangınlarda tahrip olan alan içerisinde Dresden Kütüphanesi de bulunmaktadır. Amerikalılar ve İngilizler şehri işgal ettikten sonra kütüphaneden geri kalanları iyi bir şekilde korumuşlardır.

Savaşın sonrasında, biyografisini yazmakta olduğu 18. yüzyılın bestecilerinden Thomaso Albioni hakkında bilgi toplamaya çalışırken, müzikolog ve besteci Remo Giazotto’nun yolu Dresden’den de geçer. Kendisinin dediğine göre Dresden Kütüphanesi’nde Albioni’nin 1807’de bestelediğini tahmin ettiği bir sonatın notalarının parçalarını bulur. Bulduklarını tamamlayarak ortaya çıkardığı bestenin haklarını 1958’de “Adagio in G Minor for Strings and Organ, on Two Thematic Ideas and on a Figured Bass by Tomaso Albinoni” adı altında alır. Hemen herkesin duyunca tanıdığı parça Albioni’nin Adagio’su olarak bilinir.

Hikayenin gerçeği yansıttığını gösteren başka hiçbir bilgi yoktur. Kütüphaneden aldığını söylediği notalar da hiçbir zaman ortaya çıkmamıştır.

Bir ürününüzü dünyaya tanıtmak istiyorsunuz. O ürünün patentine sahipsiniz. Ve o patent dokümanının ortak sahibi olarak artık yaşamasa da, o kişiyi en iyi sizin tanıdığınız herkes tarafından bilinen dünyanın en önemli bilim adamlarından birinin ismini geçiriyorsunuz. Size kim inanmaz ki?

Eğer iş hayatındaki ana amacınız tanınmak değil de para kazanmaksa, kendi markanızı ortaya koymadan ürününüzü tanınmış birinin ismi üzerinden pazarlamak çok da yeni bir yöntem değil. Ama ürününüz de iyi ise çalışan bir yöntem. Hele pazarda daha yeni iseniz altın yumurtlayan bir tavuğunuz olabilir.

Bir besteciden çok bir yazar olarak tanınan Giazotto daha sonraları söz konusu müziği kendisinin bestelediğini söylemiştir. İnanmak veya inanmamak bize ait. ☺

Tomaso Albinoni’nin Adagio’sunu dinlemek için: Copernicus Oda Orkestrası, Horst Sohm yönetiminde

Haftanın şarkısı: Evanescence – My Immortal (2004)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014