Diğer bloglarımHalldis Rønning (Kaynak: halldisronning.com)
Mayıs 14, 2015

Kadınlar nerede?

Dünya nüfusunun yarısı kadınlardan oluşuyor. Ama özellikle gelişmiş ekonomilerdeki kuruluşların üst kademelerinde kadınların yeterince yer almadıklarından sıkça bahsediliyor. O kadar sıkça bahsedilmeyen ise yetkinlikleri ve bilgileri ile ortaya çıkan tanınmış insanların arasında da erkeklerin kadınlara göre daha fazla sayıda olması.

İngiliz yayın kuruluşu BBC yaptırdığı bir ankette İngiltere’deki kişilere “en büyük İngiliz” diye kimleri söyleyebileceklerini sormuş. İlk onda 2 kadın var: Prenses Diana ve Kraliçe 1. Elisabeth. İlk yüzde ise yanış saymadıysam sadece 14 kadın var.

İngiliz yazar ve gazeteci Jessica Duchen blog yazılarından birinde 100’den fazla kadın orkestra şefinin ismini listelemiş. Ben hiçbirinin ismini bilmiyordum.

Amerikalı kadın orkestra şefi JoAnn Falletta, bir söyleşide kendisine dünyada neden bu kadar az kadın orkestra şefi bulunduğu sorulduğunda, şefliğin talepkar olmayı gerektiren bir iş olduğunu ve erkeklerin kadınlara göre daha talepkar olduklarını söylemiş. Bu bence tamamen konunun ussallaştırılması. Kadınların erkekler kadar talepkar olabildiklerini biliyorum. ☺ Sayıları aslında o kadar da az değil ama tanınmıyorlar.

İster limandan yeni yeni çıkmaya çalışan isterse bağımsız sularda yüzen bir işkadını olanlara, ileride gelmek isteyecekleri noktaları düşünerek, bugünden marka olmak ile ilgili konularını güvendikleri bir danışmanla –kadın veya erkek- konuşmalarını öneririm. Siz ne önerirsiniz?

Şef Simone Young’ı gösteren enteresan bir videoyu izlemek için: Hamburger Philharmonics

Jessica Duchen’in kadın orkestra şefleri listesine bakmak için: Uncommon woman conductors

BBC’nin anket neticeleri için: Greatest Britons

Haftanın şarkısı: Alicia Keys – You Don’t Know My Name (2003)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014