Diğer bloglarım(Kaynak: itinari.com)
Şubat 6, 2019

Köyün yeni kavalcıları

Niklas Magnusson’un 30 Ocak 2019 tarihli bloomberg(.)com‘daki yazısından özet alıntı:

“İsveç moda perakendecisi H&M, müşterilerin istediklerini daha iyi anlamak için veri analitiğine ve yapay zekaya yöneldiğinden, Cambridge Analytica skandalını ihbar eden Christopher Wylie’yi, işe aldı. Wylie’nin ana odağı H&M’nin müşteriler, ürünler ve pazarlar hakkında daha iyi bilgi edinmesine yardımcı olmak ve ayrıca ‘sürdürülebilir ve etik’ yapay zeka konusundaki çalışmaları desteklemek olacakmış.”

Benim anladığım: H&M, mallarını daha fazla satın almak için mağazalarını daha sık ziyaret etmemizi sağlayacak sistemler ve uygulamalar geliştirmek için sosyal platformlardaki verilerimizi toplayacak.

Aynen Fareli Köyün Kavalcısı’ndaki gibi. Bu çocuk masalında Hamelin şehrini basan fareler, bir kavalcının özel melodilerini takip etmeleri sonunda nehire dökülür. Ancak kasaba daha sonra, valilerinin kavalcıya verdiği sözleri tutmadığı için çocuklarını da kavalcının başka bir ezgisine kaptırır. Bugün, veri analitiği ve yapay zeka kullanan yeni “kavalcılar” sayesinde, insanların bizi “takip etmesini” sağlayacak teknolojiye sahibiz.

Bir girişimci olarak, H&M ve diğerlerinin uyguladığı yöntemlere benzer metodolojileri “tüketici, ürün ve pazar bilgilerini daha iyi anlamak” için kullanabilirsiniz.

Ancak ne yaparsanız yapın, niyetinizi H&M gibi en baştan açıkça paylaşın. Böylece hitap etmekte olduğunuz insanlar “ezginizi” duyduklarında arkasında sizin olduğunuzu bilsinler.☺

Yazının müziği: André Rieu & Gheorghe Zamfir – The Lonely ShepherdBir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014