Diğer bloglarım(Kaynak: petsafe.net)
Ocak 8, 2015

Sizin köpeğiniz nece konuşuyor?

Siz hiç aynı cins bir Alman ineğinin bir Rus ineğinden, bir Fransız horozunun bir Mısır horozundan veya bir Hint kedisinin bir İtalyan kedisinden farklı “konuştuğunu” duydunuz mu? Herhangi bir ülkede bir köpek gördüğünüzde o köpeğin nasıl bir ses çıkaracağını bilirsiniz. Psychologytoday.com’a göre nereden getirilmiş olursa olsun tüm köpekler birbirlerinin havlamasını anlıyor.

Ole Hantzschel görsel haritalarda ve alışılmamış bilgi gösterim tasarımlarında uzmanlaşmış bağımsız bir grafik sanatçısı. Eserlerinden bir tanesi çeşitli ülkelerde yaşayan insanların değişik hayvanların seslerini nasıl taklit ettiklerini anlatıyor. Hepimiz aynı sesi duyuyoruz ama onu farklı şekillerde tekrarlıyoruz. Lisanlarımız gibi hayvan seslerini taklit edişimiz de farklı.

Bugün ülkeler arası sınırlar ticaret açısından gittikçe kaybolmakta. Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi başka ülkelerde de pazarlamayı düşünmek daha şirketinizi kurarkan bile gerekli bir yaklaşım şekli.

Yurtdışı pazarlarına girmek için çeşitli metotlar ve yerine getirilmesi gereken şartlar vardır. Ancak bunların yanında unutulmaması gereken önemli noktalardan biri oralarda köpeklerin sesinin başka türlü taklit edildiğidir. Diğer bir deyişle ürün ve hizmetleriniz hakkında söyleneceklerin sizin aklınıza gelmeyen farklı konularla ilgili olabileceğidir.

İhracatınızı planlarken bu açıdan düşünülmesi gereken, yapılan iş modelini uygulayacak organizasyonun içinde yerel unsurların nereye kadar yer alacağıdır.

Bazen bir köpekle alışmadığı bir şekilde konuşmak ısırılmanıza neden olabilir. ☺

Ole Hantzschel ile daha fazla bilgiye ve söz konusu grafiğine ulaşmak için: Welt der Informationen

Haftanın şarkısı: The Ting Tings – That’s Not My Name (2008)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014