Diğer bloglarımValentina Lisitsa (Kaynak: commons.wikimedia.org/)
Eylül 5, 2013

Tuşlara bir girişimci gibi basmak

Valentina Lisitsa ABD’de yaşayan Ukrayna asıllı bir klasik müzik piyanisti. 2012 ortasına kadar YouTube’daki videoları yaklaşık 50 milyon kere izlenmiş. Ms. Lisitsa bugünkü başarısını bir tur organizatörü veya plak şirketi ile anlaşmak yerine, kariyerine bağımsız olarak sosyal medyada çok özel bir yol seçerek başlamasına borçlu. 2010’da kendisi ve eşi bütün birikimlerini Ms. Lisitsa’nın kariyerini geliştirmek için Rachmaninov konçertolarını kapsayan bir CD’yi Londra senfoni Orkestrası ile birlikte kaydetmeye harcamış. 2012 ilkbaharında Ms. Lisitsa Decca Records tarafından anlaşma altına alınıyor ve daha sonra Rachmaninov CD’si yayınlanıyor. (Bilgi kaynağı: Wikipedia)

Ms. Lisitsa çoğu müzisyenin sosyal medyanın dinamiklerini tam olarak anlamadıklarını fark etmiş ve pazara girme cesaretini gösterirken büyük bir ihtimalle de rakipsiz kalmış. Kendisi ile ilgili yazılara YouTube ‘da araştıma yaparken rastladım ve kendisini bugünkü konumuna nasıl da profesyonelce getirdiğini biraz da hayretle izledim. İlgi çekici bir web sayfasının yanında YouTube’da kendisi ile yapılan söyleşileri ve yorumları da bulabiliyorsunuz.

Bir girişimcinin kendi çevresini iyi tanıması çok önemli. Genelde ve bilhassa işin başında büyük finansal olanaklara sahip olunmadığı için eldeki kaynakları en iyi şekilde değerlendirmek zorundasınız. Bugün yaptığınız işte iyi olmak yeterli değil. Etrafta işini iyi yapan çok kişi var. Hatta bunlardan bazıları sizden daha iyi de olabilirler.

Ms. Lisitsa ile boy ölçüşebilecek çok sayıda klasik müzik piyanistinin olduğunu biliyorum. Ama YouTube‘da onlara değil Ms. Lisitsa’ya rastladım.

Eğer Rachmaninov’un Sol Minör Prelüd’ünü Ms.Lisitsa’dan dinlemek isterseniz lütfen burayı tıklayın.

Haftanın şarkısı: Bon Jovi – It’s My Life (2003)Bir Yorum Yazin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X

Değerli okurum,

Blog yazılarımın posta kutunuza otomatik olarak gelmesini istiyorsanız, yapmanız gereken sadece aşağıdaki linki kullanarak LinkedIn'deki "Mehmet U. Soyer Blog Platformu" grubuna katılmak.

www.linkedin.com/groups/Mehmet-U-Soyer-Blog-Platformu-8296458/about

Önümüzdeki yazılarda görüşene dek... güzel günler diliyorum.

Mehmet U. Soyer
@mehmetusoyer

designed by BONNIE & CLYDE advertising studio
copyright ©
Mehmet U. Soyer 2013-2014